2024

2024

Konec expedice Bubny

12. 9. v 19.00 hodin v galerii DOX
(vnitřní prostory DOXu, vchod z Osadní 34)

konec expedice











Zveme na společenské setkání k ukončení činnosti autorského týmu Památníku ticha, k představení katalogu Expedice Bubny, kde jsem shrnuli aktivity a program památníku za více než deset let.

Rádi bychom také poděkovali všem, kteří nás podporovali.

V rámci setkání můžeme pohovořit i o tom, co bude dál s památníkem bez památníku.

Expedice Bubny

Katalog Expedice Bubny přibližuje aktivity posledních více než deseti let v místě bubenské paměti

pdfKniha první ke stažení pdfKniha druhá ke stažení pdfKniha třetí ke stažení

knihypt

Války slov

5. 9. v 16:00
Rezidence primátora

Již páté názorové fórum Památníku ticha je tentokrát věnované 85. výročí počátku druhé světové války.

Památník ticha bude začátkem září připomínat dvě významné události: kromě nacistického napadení Polska byl také z Prahy vypraven poslední z Wintonových transportů, jenž už nedojel do svobodného světa. Počátek války byl tedy také koncem naděje pro mnohé, kteří hledali cestu ven z ohrožení, i pro ty, kteří nechtěli uvěřit, že kulturní národy Evropy znovu po dvaceti letech vyvolají nové válečné peklo.

Když jsme si položili otázku, co dnes může koho zajímat na výročí počátku války, pak se zajisté v kontextu probíhajících konfliktů nabízí diskutovat o ideologiích a propagandách, které – dnes i dříve – tyto události doprovázejí. Názorové fórum k výročí začátku největší války v dějinách lidstva by mělo diskutovat vývoj válek a také vývoj správných pojmů spojených s válkami. A také vývoj demagogií, které každý počátek války doprovázejí. Vedle historiků pozveme také právníky, případně legislativce a osobnosti dnes působící na poli boje proti dezinformacím.

Své místo si, prosím, rezervujte prostředníctvím rezervačního formuláře.

Diskusi můžete zhlédnout i online na iVysílání České televize.


Foto Bára Lockefeer

 

Slavnostní pojmenování ulice Nicholase Wintona

3. září od 16:00
nádraží Bubny

MČ Praha 7 ve spolupráci s Federací židovských obcí v ČR a Památníkem ticha vás srdečně zvou na slavnostní pojmenování nové ulice Nicholase Wintona.

Dne 3. září proběhne slavnostní pojmenování ulice, která zanedlouho spojí dolní část Veletržní a Dělnickou. Dnes se v ose této budoucí spojnice dolních Holešovic a Letné dokončuje pěší průchod. Bude otevřen právě v září tohoto roku pro veřejnost.

Památník ticha již před pěti lety, ve spolupráci s městskou částí Praha 7, navrhnul Místopisné komisi magistrátu Wintonovo jméno pro tuto osu, navazující na trasu někdejších pražských židovských transportů, vypravených do ghett a koncentračních táborů z nádraží Bubny.
Ulice navíc podchází budoucí železniční koridor, který je v podstatě na trase, kudy vlaky pražských deportací odjížděly.

Snad by bylo správnější nalézt vhodnou městskou třídu v blízkosti hlavního nádraží.
Tam však už jsou jména rozdána. Ulice obcházející nádraží Bubny je navíc symbolickým mementem příběhu kindertransportů. Právě tudy odjížděly rodiny, které byly tak prozíravé a statečné, že své děti do Británie na poslední chvíli vypravily. Tudy odjížděly matky, které měly za sebou zážitek svěření svých nejmilejších do péče někomu cizímu na neodhadnutelně dlouhou dobu. Zde se jejich osud naplnil, protože odjely na dalekou cestu.
Vrátila se jen desetina z nich.

Počátkem září bude v Praze skupina několika posledních žijících „Wintonových dětí", které dnes žijí v Británii. Jejich cesta je symbolická, protože jedou jednat o svém občanství. Tedy čestném gestu naší vlády, která tak po více jak osmdesáti letech formálně vrátí děti sira Nicholase domů. Není snad lepší okamžik, kdy pojmenovat ulici po jejich zachránci, než tato vznešená příležitost.

Ceremoniál se uskuteční za účasti řady příznivců Památníku ticha, partnerských škol, které vystoupí s drobným kulturním programem. V hale nádraží Bubny bude smyčka s vyjádřením dnes již zesnulé dcery Nicholase Wintona Barbary.

Na zajištění slavnostního setkání se zatím podílí Památník šoa Praha s městskou částí Praha 7. Bylo by pěkné, kdyby se zapojil i magistrát. Ostatně už tím, že je v této chvíli už snad zadána tabule uličníku, se podílí. Bylo by asi správné, kdybychom mohli počítat i s oficiální návštěvou a aktivním zapojením do programu setkání.

Pavel Štingl


Foto Bára Lockefeer

Česko a strach – Vysílání Stanice Bubny

21. 6. v 18:00
Metronom Festival – podcast stage, Výstaviště Praha-Holešovice

Veřejná diskuse Památníku ticha

Politika je spojená s emocemi, neměla by ale být postavená jen na nich.
Stejně jako v minulosti i dnes totiž vidíme, jak tragické důsledky může mít, když se politici dostanou do role obchodníků se strachem.
Umíme spolu ještě vést dialog?
Jak se nenechat ovládnout předsudky?

Hosté diskuse:
Petra Procházková, novinářka a reportérka z Deníku N
Tomáš Koblížek z Filosofického ústavu AV ČR se věnuje svobodě slova, cenzuře i hate speech
Fatima Rahimi, novinářka a reportérka z Deníku Referendum

Moderuje: Michael Rozsypal

Dramaturgie: Tereza Žižková