2024

2024

Vzpomínka na BIIb

7. 3. 19:00
Velká dvorana Veletržního paláce

Kultovní skladba Steva Reicha Different Trains v provedení Škampova kvarteta a fragment divadelního představení Because of Alma.
Komponovaný program k připomenutí obětí likvidace terezínského rodinného tábora. Od největší jednorázové genocidy československých občanů v naší historii uběhne letos 80 let.

Rezervace: rezervace@pamatnikticha.cz

Továrna na absolutno

Představení Gymnázia Přírodní škola
21. 2. 18:00
Nádražní hala

Autor: Karel Čapek
Scénář: Johan Březka
Režie: František Prokop, Johan Březka

Předmluva
Jednoho jarního dne o čtyřech hodinách odpoledne jsem dopsal RUR; načež jsem s úlevou odhodil péro a šel se projít na Nebozízek. Nejprve mi bylo pěkně volno, že jsem se zbavil dřiny; z toho se vyvinul jakýsi pocit prázdnoty a posléze jsem shledal, že se nesnesitelně nudím. I řekl jsem si, že mám den beztoho zkažený a že tedy půjdu raději domů a napíši do novin fejeton.
V říjnu 1926 Karel Čapek

Tak popisuje Karel Čapek počátky své Továrny na absolutno – prvního ze svých antiutopických románů. Jeho témata, ať už jsou to rizika technologického vývoje, válečných konfliktů, slepé mocichtivosti nebo náboženského fundamentalismu, jsou dodnes až překvapivě aktuální. Právě tato aktuálnost díla nás inspirovala k jeho dramatizaci.
Johan Březka, Gymnázium Přírodní škola