2021

2021

Slavnostní koncert Památníku ticha

Uběhl rok od slavnostní chvíle, kdy Bennewitzovo kvarteto rozeznělo Velkou dvoranu Veletržního paláce důstojnou vzpomínkou na události spojené s vyhubením tzv. Terezínského rodinného tábora v Osvětimi.
Nyní si Vás dovolujeme pozvat na druhý letní slavnostní koncert.
Je nám velikou ctí, že letošní hudební prožitek bude spojen s Ivou Bittovou.
Koncert uvede ministr kultury Lubomír Zaorálek, jenž při této příležitosti oficiálně vyhlásí založení nové státní organizace PAMÁTNÍK TICHA.
Pro zájemce o návštěvu výstav instalovaných v současné době v objektu nádraží Bubny, bude jeho expoziční patro otevřeno již od 12,00 hodin.

slavnostni otevreni

Červen v Památniku ticha

dva pohledy na mathausen pozvankarestart pomijivosti pozvanka

Druhý život Vendulky V. v Jeruzalémě

VendulkaVZatímco česká verze výstavy je momentálně pro diváky uzamčena v podkroví nádraží Bubny, její anglická verze se ve spolupráci s Českými centry otevírá návštěvníkům Českého domu v Jeruzalémě.

S novinářem Ondřejem Kundrou jsme pro tuto výstavu natočili krátký rozhovor, ve kterém představil i právě vydanou anglickou verzi své knihy o Vendulce „Flight to Freedom".

Český dům Jeruzalém 1.4. – 30.4.2021

https://jerusalem.czechcentres.cz/program/druhy-zivot-vendulky-v

Vzpomínka na BIIb

V šest večer u Lorety", byl nezapomenutelný pozdrav z jedné autentické vzpomínky příběhů šoa.
... Dvě kamarádky, které válečný osud opakovaně rozděloval a opět sváděl dohromady na jejich cestách ghettem, Osvětimí, Bergen Belsenem, až k pochodu smrti a návratu do Prahy, si vždy daly sbohem větou plnou naděje na návrat do rodného města. Nakonec měly to štěstí, že se po válce skutečně potkaly, aby jednou vzpomenuly těch, kteří to štěstí neměly.

V šest večer na Loretánském náměstí se dnes uskutečnila pietní vzpomínka na tzv. Terezínský rodinný tábor v Osvětimi. Jako vše v této době probíhala bez účasti veřejnosti, streamována.

Její úvod patřil minikoncertu z nádraží Bubny, který jsme připravili v minulých dnech ve spolupráci s mezzosopranistkou Editou Adlerovou, profesory a studenty gymnázia Přírodní škola.

Zápálení symbolických šesti svící před Černínským palácem proběhlo ve spolupráci se zmocněncem pro holocaust Ministerstva zahraničních věcí České republiky Robertem Řehákem.
Poslední – sedmou svíčku večera, rozsvítil přímo na místě někdejšího lágerbaráku BIIb ředitel osvětimského památníku Piotr Cywiňski v Birkenau.

Ohlasy v médiích si můžete přečíst zde: docxVzpomínka_na_BIIb_2021_monitoring.docx

Záznam streamu